Terasa
V minulém příspěvku o naší zahradě jsem mimo jiné psal
o naší patrové terase a dnes se jí budu věnovat důkladněji.
Stejně jako většina lidí, kteří plánují terasu, chceme, aby
přízemní terasa byla v teplých měsících roku další místností domu, a tomu přizpůsobujeme všechno. Na plánku z prvního článku je terasa dostatečně velká, ale v současné
době je plánovaná část terasy s dřevěnou podlahou odkrytá. Původně zde měly stát boudy pro psy, jenže
nebylo kam umístit pohodlné posezení, které je vždy ústředním bodem
každé terasy. Umístit posezení před okno nepřipadá v úvahu. Z obýváku bychom koukali na židle, místo na zahradu, řeku a stromy. Pohled na řeku je v době západu slunce úžasný. Až bude povrch zahrady tvořit trávník, pokusím se výhled z obýváku vyfotit a dát sem. Hlavně z tohoto důvodu nakonec padlo rozhodnutí, že zastřešíme i tuto část. Abych řekl pravdu, mám z výsledku docela
obavy. Vymyslet zastřešení tak, aby bylo funkční, a hlavně vkusně začleněné do
celku bude oříšek. Jediné co vím jistě je, že hlavní konstrukce bude z kovových
profilů, protože kov je hlavním stavebním prvkem celé terasy, a střechu
budou kvůli dostatku světla tvořit polykarbonátové desky.
Významným prvkem, který zásadně ovlivňuje vzhled terasy je podlaha. Mohli jsme sem dát zámkovou či jinou betonovou dlažbu, ale při výkopových pracích na terase jsme nalezli poklad v podobě nádherných kamenných placáků, které kdysi tvořily plochu téměř celé stávající terasy. Jeden je dokonce velký jako deska jídelního stolu, nádhera! Po tomhle objevu nebylo co řešit, zbytek placáků dokoupíme a máme úžasnou podlahu. Teď stačí už jen vymyslet, jaký způsob pokládky zvolíme. Jako nejpravděpodobnější se mi jeví pokládat na sucho, to znamená bez malty. Uvažuji ještě o tom, zda a čím spárovat, pokud spárovat. Ze začátku spáry určitě vysypu jenom pískem a budu sledovat, jak moc se ho dostane do domu. Případně zakročím a mezery vyspáruji nějakým trvale plastickým tmelem.
Problémem je i podhled stropu terasy, který je v současnosti tvořen trapézovým plechem. Strop vypadá hrozně. Budu na něj muset připevnit úchyty, které ponesou konstrukci z latí a na tu přidělám klasické smrkové palubky natřené stejným odstínem jako strop v obýváku. Chtěl bych, aby strop obýváku volně přecházel do venkovního prostoru a podpořil tak pocit propojení interiéru a exteriéru.
Horní terasa má docela slušný základ v podobě pěkného kovového zábradlí, porostlého vínem. Je to ten typ zábradlí, který bych si nikdy udělat nenechal. Nevím proč, ale k našemu domu se prostě hodí a bylo jedním z důvodů, proč jsme dům koupili. Nevýhodou je jen nedůsledně udělaný nosný betonový podklad. Je křivý a bude nutné ho spravit tak, aby voda odtékala správným směrem. Dlouho jsme přemýšleli jaký použít povrch podlahy. V úvahu připadá keramická dlažba a dřevo. V současné době jsem spíše pro dřevo, konkrétně sibiřský modřín. Na naši horní terasu svítí slunce téměř celý den. To je výborné na jaře a na podzim, už letos jsme se na ní rádi slunili. V létě nás slunce vždy vyžene do stínu přibližně v deset hodin, ale posnídat tady je ideální.
Vzhledem k zaměření terasy je možná většině čtenářů jasné, jak bude vybavena. Bude zde menší stolek na ranní kávičku u něj několik židlí a v rohu lehátko na slunění. K tomu velká nádoba plná bylinek, na terasu se přece vychází z kuchyně.
Vzhledem k zaměření terasy je možná většině čtenářů jasné, jak bude vybavena. Bude zde menší stolek na ranní kávičku u něj několik židlí a v rohu lehátko na slunění. K tomu velká nádoba plná bylinek, na terasu se přece vychází z kuchyně.
horní terasa |
Žádné komentáře:
Okomentovat