pondělí 3. prosince 2012

Terasa


V minulém příspěvku o naší zahradě jsem mimo jiné psal o naší patrové terase a dnes se jí budu věnovat důkladněji.



Stejně jako většina lidí, kteří plánují terasu, chceme, aby přízemní terasa byla v teplých měsících roku další místností domu, a tomu přizpůsobujeme všechno. Na plánku z prvního článku je terasa dostatečně velká, ale v současné době je plánovaná část terasy s dřevěnou podlahou odkrytá. Původně zde měly stát boudy pro psy, jenže nebylo kam umístit pohodlné posezení, které je vždy ústředním bodem každé terasy.  Umístit posezení před okno nepřipadá v úvahu. Z obýváku bychom koukali na židle, místo na zahradu, řeku a stromy. Pohled na řeku je v době západu slunce úžasný. Až bude povrch zahrady tvořit trávník, pokusím se výhled z obýváku vyfotit a dát sem. Hlavně z tohoto důvodu nakonec padlo rozhodnutí, že zastřešíme i tuto část. Abych řekl pravdu, mám z výsledku docela obavy. Vymyslet zastřešení tak, aby bylo funkční, a hlavně vkusně začleněné do celku bude oříšek. Jediné co vím jistě je, že hlavní konstrukce bude z kovových profilů, protože kov je hlavním stavebním prvkem celé terasy, a střechu budou kvůli dostatku světla tvořit polykarbonátové desky.

Významným prvkem, který zásadně ovlivňuje vzhled terasy je podlaha. Mohli jsme sem dát zámkovou či jinou betonovou dlažbu, ale při výkopových pracích na terase jsme nalezli poklad v podobě nádherných kamenných placáků, které kdysi tvořily plochu téměř celé stávající terasy. Jeden je dokonce velký jako deska jídelního stolu, nádhera! Po tomhle objevu nebylo co řešit, zbytek placáků dokoupíme a máme úžasnou podlahu. Teď stačí už jen vymyslet, jaký způsob pokládky zvolíme. Jako nejpravděpodobnější se mi jeví pokládat na sucho, to znamená bez malty. Uvažuji ještě o tom, zda a čím spárovat, pokud spárovat. Ze začátku spáry určitě vysypu jenom pískem a budu sledovat, jak moc se ho dostane do domu. Případně zakročím a mezery vyspáruji nějakým trvale plastickým tmelem.  

Problémem je i podhled stropu terasy, který je v současnosti tvořen trapézovým plechem. Strop vypadá hrozně. Budu na něj muset připevnit úchyty, které ponesou konstrukci z latí a na tu přidělám klasické smrkové palubky natřené stejným odstínem jako strop v obýváku. Chtěl bych, aby strop obýváku volně přecházel do venkovního prostoru a podpořil tak pocit propojení interiéru a exteriéru.

dolní  terasa - nákres

Horní terasa má docela slušný základ v podobě pěkného kovového zábradlí, porostlého vínem. Je to ten typ zábradlí, který bych si nikdy udělat nenechal. Nevím proč, ale k našemu domu se prostě hodí a bylo jedním z důvodů, proč jsme dům koupili. Nevýhodou je jen nedůsledně udělaný nosný betonový podklad. Je křivý a bude nutné ho spravit tak, aby voda odtékala správným směrem. Dlouho jsme přemýšleli jaký použít povrch podlahy. V úvahu připadá keramická dlažba a dřevo. V současné době jsem spíše pro dřevo, konkrétně sibiřský modřín. Na naši horní terasu svítí slunce téměř celý den. To je výborné na jaře a na podzim, už letos jsme se na ní rádi slunili. V létě nás slunce vždy vyžene do stínu přibližně v deset hodin, ale posnídat tady je ideální.

Vzhledem k zaměření terasy je možná většině čtenářů jasné, jak bude vybavena. Bude zde menší stolek na ranní kávičku u něj několik židlí a v rohu lehátko na slunění. K tomu velká nádoba plná bylinek,  na terasu se přece vychází z kuchyně.

horní terasa


Školní zahrada Mexiko

Jedna zajímavá školní zahrada z Mexika

Odkaz:
School Garden | OpenBuildings

úterý 27. listopadu 2012

Akademická zahrada v Lednici
 
O víkendu jsem navštívil Akademickou zahradu v Lednici. Zahrada vznikla před několika lety na ploše mezi budovami, které slouží Zahradnické fakultě Mendelovy univerzity. Má být ukázkou soudobé zahradní architektury a sloužit studentům k výuce.
 
Dominatou je kruhová prohlubeň, kterou je možné využít k odpočinku, lehkému sportování nebo k výuce.
Po obvodu je kovová konstrukce, kterou časem poroste množstvý popínavek. Jenž určitě vytvoří nádherný kvetoucí tunel. (Podobné řešení jsem viděl na obrácích jednoho čínského parku.) 



Cesta pod kovovou konstrukcí je lemována záhony s různými druhy travin, trvalek i letniček. Na to,  že je konec listopadu vypadala zahrada moc pěkně. 


pondělí 19. listopadu 2012


Dnes jsem byl fotit v městském parku ve Znojmě poměrně nedávno opravenou část hradebního příkopu. Autorem návrhu je Atelier GNS s.r.o., ing. arch. Martin Navrkal. Rekonstrukce byla ukončena v roce 2011 a hradební příkop slouží jako klidová zóna. Od hlavní části parku je oddělen zdí. To umožňuje prostor uzavřít, čehož bývá využíváno při divadelních a jiných představeních.

 

 

 

 
 

pondělí 12. listopadu 2012

Jako první Vám představím moji zahradu nebo spíše zahrádku. Plocha 12x15 metrů není žádné letiště, ale jsem rád, že ji mám. Zahrada je orientována na jihozápad a umístěna ve Znojmě v údolí řeky Dyje, od jejíž břehů ji dělí jen schodiště a jedna branka. Ze zahrady je vidět největší dominanty Znojma - hrad s rotundou, kostel Sv. Mikuláše a železniční most přes údolí.
Úpravy zahrady jsou teprve v začátcích. Domek, který k ní patří jsme koupili letos na jaře a stále probíhá jeho rekonstrukce, takže zahrada zatím slouží převážně jako skladiště stavebního materiálu a odpadu. Sklad se však daří úspěšně likvidovat. Při té příležitosti vymýšlíme co kam umístit a pomalu budujeme kostru zahrady. Vytvořil jsem návrh toho, jak si naši zahradu představujeme.


návrh mojí zahrady


Něco je jasně dané. Například všechny stromy a keře v návrhu už na zahradě rostou a proběhne maximálně výměna černého bezu. Umístění terasy u domu je taky jasné a nutnost zpevněné cesty mezi domem a schodištěm mířícím k řece taky. Do zahrady potřebujeme umístit předměty našeho zájmu a to  kotec pro psa a bonsajový kout. Kotec je umístěn v nejvzdálenějším konci zahady. Našemu velkému psovi se musí přizpůsobit celý prostor, a proto zabere největší část trávník, jen malý kousek bude určen k výsadbě okrasných rostlin a pěstování mých bonsají.Volný průhled od domu zkrz celou zahradu umožňuje nádherný výhled na hladinu řeky. Pozornému oku neuniklo, že u terasy je na návrhu skupina keřů. Tyto rostliny nejsou nic jiného než keře révy vinné popínající konstrukci, která vytváří ještě jedno patro terasy. Máme patrovou terasu! Nahoře je slunná terasa, na kterou se vstupuje z kuchyně, a pod ní je stíněná terasa se vstupem z obýváku. Na dřevěné části terasy bude gauč s letním posezením.
 
To je zatím všechno o základní koncepci mojí zahrady. V budoucnu se jí budu věnovat detailněji. 
Dnes je první den fungování tohoto blogu, ve kterém budu psát o zahradní architektuře, designu zahrad, rostlinách, zahradnickém nářadí a technice a nápadech v řešení zahrad. Zkrátka o všem, co se jen trochu týká zkrášlení venkovního ale i vnitřního prostoru kolem nás.

Tomáš Kubík